At the Toronto Debate Academy, we work hard to lead students to realize their competitive potential. We’re proud to recognize our students’ successes.


2018-2019
  • Waterloo High Schools BP 2019
    • Finalists Angie Lei and Gaby Lin
    • Finalist Max Rosen (former)
    • Semifinalist Joseph Wu
    • Semifinalist Jonathan Liu (former)
    • Jr. Champions Andrew Shi and Tracey Zhang
    • Jr. Finalists Stellar Zhang and Isabelle Guo
    • Jr. Finalist Ella Zhu
    • Top Speaker Angie Lei
    • 4th Speaker Gaby Lin
    • 7th Speaker Max Rosen (former)
    • 7th Speaker Jonathin Liu (former)
    • Top Jr. Speaker Angie Lei
    • 2nd Jr. Speaker Ella Zhu
    • 4th Jr. Speaker Isabelle Guo
    • 5th Jr. Speaker Stellar Zhang
  • Iroquois Ridge Debate Tournament 2019
    • Champion Joyce Chen
    • Finalist Michael Chen
    • Semifinalists Sarah Zhao and Randy Chang
    • Quarterfinalist Jasma Zhou
    • Top Speaker Joyce Chen
    • 2nd Speaker Michael Chen
    • 4th Speaker Gaby Lin
    • 7th Speaker Jasma Zhou
  • 2019 Northern S.S. Debate Tournament
    • Champions Amy Zhu and Akil Huang
    • Finalists Celine Chung and Amber Zhao
    • Semifinalist Andrew Mao
    • Semifinalist Hannah Zhao

Special shoutout to the ironwomen who were ineligible to break:

    • Lina Nayvelt (5th Team)
    • Yuedan Zhang (6th Team)
    • Top Speaker Amy Zhu
    • 2nd Speaker Akil Huang
    • 5th Speaker Andrew Mao
    • 7th Speaker Hannah Zhao (former)
    • 9th Speaker Celine Chung
  • 2019 Thornhill SS tournament
    • Champion Amy Zhu
    • Finalist Joseph Wu
    • Semifinalists Gaby Lin and Angie Lei
    • Top Speaker Gaby Lin
    • 2nd Speaker Angie Lei
    • 5th Speaker Joseph Wu
    • 10th Speaker Michael Chen
  • 2019 OSDU Jr. Provincial Championships
    • Champion Hugo Hu
    • 2nd Place Michael Chen and Jasma Zhou
    • 3rd Place Jessica Yu
    • 5th Place Andrew Shi
    • 6th Place Ethan Chiang and Edward Yang
    • 7th Place Amy Jia and Tim Guo
    • 8th Place Rally Lin
    • 9th Place Angie Lei
    • 3rd Speaker Jessica Yu
    • 4th Speaker Andrew Shi
    • 6th Speaker Ethan Chiang
    • 8th Speaker Angie Lei
  • 2019 York U Women’s High School Debate Championship
    • Champions Amy Zhu and Jasma Zhou
    • Finalists Naomi Panovka (former) and Angie Lei
    • Finalists Serena Yuan and Gaby Lin
    • Finalist Anna Ma
    • Semifinalists Hannah Zhao and Hannah Zhao (both former)
    • Quarterfinalists Ella Zhu and Amy Jia
    • Quarterfinalist Vicky Huang
    • Junior Finalists Amber Chen and Celine Chung
    • Top Speaker Naomi Panovka (former)
    • 2nd Speaker Angie Lei
    • 3rd Speaker Gaby Lin
    • 5th Speaker Anna Ma
    • 6th Speaker Serena Yuan
    • 7th Speaker Hannah Zhao (former)
    • 7th Speaker Amy Zhu
    • Top Jr. Speaker Angie Lei
    • 2nd Jr. Speaker Jasma Zhou
    • 3rd Junior Speaker Amber Chen
  • 2019 Hart House High Schools
    • Finalist Naomi Panovka (former)
    • Semifinalist Angie Lei
    • Semifinalists Serena Yuan and Gaby Lin
    • Semifinalist Max Rosen (former)
    • Quarter Finalists Akil Huang and Anna Xia
    • Quarterfinalist Jonathan Liu (former)
    • Quarterfinalist Alicen Chen (former)
    • Jr. Champions Michael Chen and Jasma Zhou
    • Jr. Finalists Amy Jia and Ella Zhu
    • Top Speaker Jonathan Liu (former)
    • 2nd Speaker Angie Lei (junior)
    • 5th Speaker Naomi Panovka (former)
    • 7th Max Rosen (former)
    • Top Jr. Speaker Angei Lei
    • 5th Jr. Speaker Michael Chen
  • 2019 Western High Schools
    • Finalist Max Rosen (former)
    • Semifinalists Serena Yuan and Gaby Lin
    • Jr. Champion Angie Lei
    • Jr. Finalist Andrew Shi
    • Top Speaker (tied) Max Rosen (former)
    • 3rd Speaker Gaby Lin
    • 5th Speaker Serena Yuan
    • Top Jr. Speaker Angie Lei
    • 3rd Jr. Speaker Edward Yang
    • 5th Jr. Speaker Ethan Chiang
  • 2019 McGill Bonanza
    • Semifinalist Hannah Zhao (former)
    • Jr. Semifinalists Maria Xu and Rally Lin
    • 5th Speaker Hannah Zhao (former)
    • Top Jr. Speaker Rally Lin
  • 2019 Queen’s High Schools Debating Championships
    • Champion Alice Chen (former)
    • Finalist Naomi Panovka (former)
    • Semifinalist Max Xu (former)
    • Quarterfinalist Heather Li (former)
    • Quarterfinalist Emily Deng (former)
    • Octofinalist Hannah Zhao (former)
    • Octofinalists Eric Tu and David Kanter (both former)
    • Jr. Champion Angie Lei
    • Jr. Semifinalist Randy Chang
    • Jr. Semifinalists Michael Chen and Jasma Zhou
    • Top Speaker Alice Chen (former)
    • 2nd Speaker Naomi Panovka (former)
    • 4th Speaker Max Xu (former)
    • 5th Speaker Heather Li (former)
    • Top Jr. Speaker Angie Lei
    • 5th Jr. Speaker Randy Change
  • 2018 Canadian National BP Debate Championships
    • Sr. Champions Max Rosen (former)
    • Sr. 3rd Place Angela Li (former)
    • Sr. 8th Place Michael Kanter (former)
    • 2nd Sr. Speaker Max Rosen (former)
    • 4th Sr. Speaker Angela Li (former)
    • 9th Sr. Speaker Alice Chen (former)
    • U15 Champions Angie Lei and Heather Li (former)
    • U15 5th Place Andrew Shi
    • U15 Top Speaker Andrew Shi
    • U15 9th Jr. Speaker Gabby Lin
  • 2018 York High School BP Tournament
    • Champion Serena Yuan
    • Finalist Hannah Zhao (former)
    • Finalists Sarenna McKellar and Emily Deng (both former)
    • Semifinalist Randy Chang
    • Jr. Champions Michael Chen and Jasma Zhou
    • Jr. Finalists Edward Wang and Ethan Chiang
    • Top Speaker Serena Yuan
    • 8th Speaker Max Xu (former)
    • 8th Speaker Sarenna McKellar (former)
    • 10th Speaker Victoria Wang (former)
    • 10th Speaker Emily Deng (former)
    • Top Jr. Speaker Randy Chang
    • 2nd Jr. Speaker Michael Chen
    • 3rd Jr. Speaker Jasma Zhou
    • 5th Jr. Speaker Ethan Chiang
  • 2018 Western High School Tournament
    • Champions Naomi Panovka and Max Rosen (both former)
    • Finalist Angela Li (former)
    • Semifinalists Sarenna McKellar and Elizabeth Zhu (both former)
    • Jr. Finalist Edward Yang
    • Top Speaker Naomi Panovka (former)
    • 3rd Speaker Max Rosen (former)
    • 5th Speaker Sarenna McKellar (former)
    • 7th Speaker Angela Li (former)
    • Top Jr. Speaker Edward Yang
  • 2018 Ontario Oxford Cup Qualifier
    • Sr. Champions Andrei Comlosan-Pop and Angela Li (both former)
    • Sr. Finalist Max Rosen (former)
    • Sr. Finalist Alice Chen (former)
    • Sr. Semifinalist Akil Huang and Anna Xia
    • Sr. Semifinalst Michael Kanter (former)
    • U-15 Champions Angie Lei and Heather Li (former)
    • U-15 Finalist Andrew Shi
    • Sr. Top Speaker Andrei Comlosan-Pop (former)
    • 2nd Sr. Speaker Angela Li (former)
    • 4th Sr. Speaker Max Rosen (former)
    • Top U-15 Speaker Gabby Lin
    • 6th U-15 Speaker Elizabeth Zhu (former)
    • 9th U-15 Speaker George Wang
    • 10th U-15 Speaker Joyce Chen
  • 2018 McGill High School BP
      • Champions Naomi Panovka (former) and Serena Yuan
      • Finalist Alice Chen (former)
      • Semifinalist Heather Li (former)
      • Junior Finalist Angei Lei
      • Top Speaker Naomi Panovka (former)
      • 4th Speaker Serena Yuan
      • 5th Speaker Alice Chen (former)
      • 6th Speaker Heather Li (former)
    • 8th Speaker and Top Junior Speaker Angei Lei
2017-2018
    • 2018 CSDF Junior National Debate Championships
        • Champion Heather Li
        • Semifinalist Sarenna McKellar
        • Semifinalist Amy Zhang
        • Quarterfinalist David Kanter
        • 2nd Speaker Sarenna McKellar
      • 5th Speaker David Kanter
    • Team Canada 2018 Qualifier
        • Max Rosen, Alice Chen, Jonathan Liu (former) and Angela Li (former) have all made the final roster for Team Canada 2018-2019
      • Dasha Metropolitansky, Adithya Chakravarthy and Alykhan Jetha are all graduating this year but Naomi Panovka is continuing with the team
    • 2018 Canadian National Debate Championships
        • Champions Alykhan Jetha and Jonathan Liu (both former)
        • Semifinalists Angela Li and Max Xu (both former)
        • Quarterfinalist Max Rosen
        • 2nd Speaker Alykhan Jetha (former)
        • 3rd Speaker Jonathan Liu (former)
        • 4th Speaker Max Rosen
      • 6th Speaker Angela Li (former)
    • 2018 Thornhill Secondary School Debate Tournament
        • Champion Angie Lei
        • Breaking Gaby Lin
        • Breaking Larry Liu
        • Top Speaker Larry Liu
        • 2nd Speaker Gaby Lin
        • 4th Speaker Stella Zhang
        • 7th Speaker Jonathan Lysenko
      • 8th Speaker Angie Lei
    • 2018 Northern Secondary School Debate Tournament
        • Finalist Christopher Ma
        • Finalist Renqui Chen (former)
        • Semifinalist Serena Yuan
        • Semifinalist Amy Zhu and Michael Chen
        • Semifinalist Gaby Lin and Joyce Chen
        • Top Speaker Gaby Lin
        • 2nd Speaker Serena Yuan
        • 6th Speaker Joyce Chen
        • 9th Speaker Amy Zhu
      • 10th Speaker Christopher Ma
    • 2018 Harvard World Schools Invitational
        • Champions Adithya Chakravarthy and Naomi Panovka (both former)
        • Semifinalist Alice Chen
        • Quarterfinalists Emily Xie and Max Rosen
        • Octofinalists Ryan Chan, Jenny Fan, and Eric Shen
        • Top Speaker Naomi Panovka (former)
        • 4th Speaker Adithya Chakravarthy (former)
      • 5th Speaker Alice Chen
    • 2018 Ontario Jr. Provincial Debate Championship
        • Champion Amy Zhang (Advancing to Jr. Nationals)
        • 2nd Place Heather Li (Advancing to Jr. Nationals)
        • 3rd Place Sarenna McKellar (Advancing to Jr. Nationals)
        • 5th Place David Kanter (Advancing to Jr. Nationals)
        • 8th Place Elizabeth Zhu and Emily Deng
        • 3rd Speaker Elizabeth Zhu
        • 4th Speaker Sarenna McKellar
      • 5th Speaker Heather Li
    • 2018 Women’s High School Debate Championship
        • Champion Naomi Panovka (former)
        • Finalists Anna Xia and Sara He
        • Finalist Angela Li (former)
        • Quarterfinalists Gaby Lin and Joyce Chen
        • Quarterfinalists Cecilia Xia (former)
        • Quarterfinalists Tina Huang and Emily Sakaguchi
        • Top Speaker Naomi Panovka (former)
        • 3rd Speaker Gaby Lin
        • 4th Speaker Sara He
        • 5th Speaker Anna Xia
        • 6th Speaker Angela Li (former)
        • 9th Speaker Joyce Chen
        • 10th Speaker Sarenna McKellar
        • 10th Speaker Cecilia Xia (former)
        • 10th Speaker Elizabeth Zhu
        • Junior Breaking to Senior outrounds Gaby Lin and Joyce Chen
        • Junior Champions Elizabeth Zhu and Sarenna McKellar
        • Junior Finalist Angie Lei
        • Junior Finalists Jasma Zhou and Katie Zhang
        • Top Junior Speaker Gaby Lin
        • 2nd Junior Speaker Joyce Chen
        • 3rd Junior Speaker Sarenna McKellar
      • 3rd Junior Speaker Elizabeth Zhu
    • Ontario Sr. Provincial Championships
        • English Category
            • Champion Max Rosen
            • Finalists Angela Li and Max Xu (former)
            • Semifinalists Alykhan Jetha and Jonathan Liu (former)
            • Semifinalist Adithya Chakravarthy (former)
            • Top Speaker Jonathan Liu (former)
            • 2nd Speaker Alykhan Jetha (former)
            • 3rd Speaker Adithya Chakravarthy (former)
            • 5th Speaker Angela Li (former)
          • 10th Speaker Max Rosen
      • Bilingual Category
          • Champions Andrei Comloson-Pop (former)
          • 5th place Alice Chen
        • Top Speaker Andrei Comloson-Pop (former)
    • Hart House HS
        • Champions Alykhan Jetha and Jonathan Liu (former)
        • Finalists Emily Xie
        • Finalists Andrei Comlosan-Pop and Max Xu (former)
        • Semifinalists Naomi Panovka (former) and Max Rosen
        • Semifinalists Doris Zhou (former)
        • Quarterfinalists Alex Wang (former)
        • Quarterfinalists Sarah Rana and Tian Yu (former)
        • Quarterfinalists Jason Huang and Zain Daudi (former)
        • Quarterfinalists Alice Chen
        • Quarterfinalists Helena Zhang (former)
        • Quarterfinalist Michael Kanter
        • Top Speaker Naomi Panovka (former)
        • 2nd Speaker Alex Wang (former)
        • 3rd Speaker Alykhan Jetha (former)
        • 4th Speaker Max Xu (former)
        • 6th Speaker Max Rosen
        • 7th Speaker Andrei Comlosan-Pop (former)
        • 8th Speaker Jonathan Liu (former)
        • 10th Speaker Sarah Rana (former)
        • Junior Champions Amy Zhang
      • Junior Finalists Gaby Lin and Joyce Chen
    • McGill Bonanza
        • Semifinalists Naomi Panovka (former) and Max Rosen, Grade 11 and 12
        • 3rd Speaker Naomi Panovka, Grade 11 (former)
      • 4th Speaker Max Rosen, Grade 10
    • Queen’s National High School Championship
        • Champion Naomi Panovka, Grade 11 (former)
        • Semifinalists Jonathan Liu and Alykhan Jetha, Grade 11 and 12 (former)
        • Octofinalists Emily Xie and Doris Zhou (former), Grade 12
        • 2nd Speaker Alykhan Jetha, Grade 12 (former)
        • 6th Speaker Jonathan Liu, Grade 11 (former)
      • 7th Speaker Naomi Panovka, Grade 11 (former)
    • York Regionals
        • 1st Place Team Emily Xie and Doris Zhou (former), Grade 12
        • Top Speaker Doris Zhou, Grade 12 (former)
      • 2nd Speaker Emily Xie, Grade 12
    • Toronto Regionals
        • 1st Place Team Angela Li and Max Xu, Grade 10 (former)
        • 2nd Place Team Matt Wang, Grade 12 (former)
        • 3rd Place Team Jonathan Liu and Alykhan Jetha (both former), Grades 11 and 12
        • 6th Place Team Adithya Chakravarthy, Grade 12 (former)
        • 9th Place Team Max Rosen, Grade 10
        • Top Speaker Jonathan Liu, Grade 11 (former)
        • 2nd Speaker Alykhan Jetha, Grade 12 (former)
        • 3rd Speaker Matthew Wang, Grade 12 (former)
        • 5th Speaker Max Rosen, Grade 10
      • 8th Speaker Adithya Chakravarthy, Grade 12 (former)
    • Oxford National Qualifier
        • Finalist Max Rosen, Grade 10
        • Finalist Alice Chen, Grade 10
        • Top Speaker Jonathan Liu, Grade 11 (former)
        • 2nd Speaker Alykhan Jetha, Grade 12 (former)
      • 6th Speaker Max Rosen, Grade 10
    • York University High School Tournament
        • Champion Naomi Panovka, Grade 11
        • Finalist Emily Xie, Grade 12
        • Finalist Sarah Rana, Grade 11
        • Semifinalist Heather Li, Grade 9
        • Semifinalist Victoria Wang, Grade 11
        • Top Speaker Naomi Panovka, Grade 11
        • 3rd Speaker Emily Xie, Grade 12
        • 8th Speaker Emily Sachaguchi, Grade 10
      • 9th Speaker Heather Li, Grade 9
    • Ontario Oxford Cup Qualifier
        • Champion Max Rosen, Grade 10
        • Finalists Jonathan Liu and Alykhan Jetha (both former), Grades 11 and 12
        • Finalist Alice Chen, Grade 10
        • Finalist Sarah Rana, Grade 11
        • Semifinalist Matthew Wang (former), Grade 12
        • Top Speaker Matthew Wang (former), Grade 12
        • 2nd Speaker Jonathan Liu (former), Grade 11
        • 4th Speaker Alykhan Jetha (former), Grade 12
        • 6th Speaker Max Rosen, Grade 10
        • 8th Speaker Alice Chen, Grade 10
      • 10th Speaker Sarah Rana, Grade 11
    • McGill BP High School Tournament
        • Champion Adithya Chakravarthy, Grade 12 (former)
        • Finalist Naomi Panovka, Grade 11
        • Finalist Alykhan Jetha, Grade 12 (former)
        • Finalist Max Rosen, Grade 10
        • Semifinalist Matt Wang, Grade 12
        • Semifinalist Emily Xie, Grade 12
        • Semifinalists Jocelyn Chow (former) and Angel Gu, Grades 12
        • Jr. Finalist Heather Li, Grade 9
        • Top Speaker Naomi Panovka, Grade 11
        • 2nd Speaker Jonathan Liu, Grade 11 (former)
        • 4th Speaker Alykhan Jetha, Grade 12 (former)
        • 5th Speaker Max Rosen, Grade 10
        • 7th Speaker Angela Li, Grade 10 (former)
        • 8th Speaker Matt Wang, Grade 12 (former)
      • 10th Speaker Max Xu, Grade 10 (former)
  • Western High School Tournament
      • Champion Max Rosen, Grade 10
      • Finalist Heather Li, Grade 9
      • Semifinalists Cecilia Xia (former) and Naomi Panovka, Grades 11
      • Semifinalist Alice Chen, Grade 10
      • Quarterfinalists Jason Huang and Zain Daudi, Grade 12
      • Quarterfinalists Eric Shen and Anna Ma, Grade 10
      • Top Speaker Naomi Panovka, Grade 11
      • 7th Speaker Cecilia Xia, Grade 11 (former)
    • 9th Speaker Max Rosen, Grade 10
2016-2017
    • Team Canada
        • Adithya Chakravarthy, Grade 11, and Naomi Panovka, Grade 9, both made the final roster for Team Canada
        • Matthew Wang, Grade 11, made the final selection tournament
      • Dasha Metropolitansky, Grade 11, and Alykhan Jetha, Grade 11, are both continuing on the team from last year
    • 2017 CSDF Junior National Debate Championships
        • Champions Angela Li and Max Xu, Grade 9
      • 6th Speaker Angela Li, Grade 9
    • 2017 Iroquois Ridge
        • Champions Cecilia Xia and Katelyn Wang, Grade 10
        • Semifinalist Alice Chen, Grade 9
        • Quarterfinalist Sihan Su, Grade 10
        • Top Speaker Alice Chen, Grade 9
        • 3rd Speaker Sihan Su, Grade 10
        • 4th Speaker Cecilia Xia, Grade 10
      • 9th Speaker Brianna Fann, Grade 10
    • 2017 Northern S.S. Debating Tournament
        • Champions Anna Ma and Emily Dong, Grades 9 and 11, respectively
        • Semifinalist Glenn Wang, Grade 9
        • Quarterfinalist Alice Chen, Grade 9
        • Quarterfinalist Sihan Su, Grade 10
        • 3rd Speaker Alice Chen, Grade 9
        • 8th Speaker Emily Dong, Grade 11
      • 9th Speaker Anna Ma, Grade 9
    • Harvard College World Schools Invitational
        • 4th Speaker Angel Gu Grade 11
        • Quarterfinalist Alykhan Jetha, Grade 11
        • Octofinalists Wendy Wang and Jenny Hu, Grade 11
        • Octofinalists Angel Gu, Jonathan Liu, and Jocelyn Chow, Grades 10 and 11
      • Octofinalists Angela Li, Max Xu, and Adithya Chakravarthy, Grades 9 and 11
    • Ontario Junior Provincial Championships
        • Champions – Anna Ma and Jenny Fann, Grade 9 (advancing to Junior Nationals)
        • Third Place – Max Xu and Angela Li, Grade 9 (advancing to Junior Nationals)
        • Fifth Place – Glenn Wang, Grade 9 (advancing to Junior Nationals)
        • 7th Place – Eric Shen, Grade 9 (1st alternate)
        • 8th Place – Victoria Ho, Grade 9 (2nd alternate)
        • 9th Place – Elizabeth Zhu, Grade 8 (3rd alternate)
        • 2nd Speaker – Angela Li, Grade 9
        • 5th Speaker – Max Xu, Grade 9
        • 8th Speaker – Victoria Ho, Grade 9
      • 10th Speaker – Elizabeth Zhu, Grade 8
    • Ontario Senior Provincial Championships
        • Semifinalist Jocelyn Chow (advancing to Sr. Nats), Grade 11
        • 5th place team Ethan Strathdee (former) (advancing to Sr. Nats), Grade 12
        • 6th place team Emily Xie and Doris Zhou (advancing to Sr. Nats), Grade 11
        • 7th place team Naomi Panovka (1st alternate for Sr. Nats), Grade 10
        • 6th speaker Brent Leung, Grade 12
        • 7th speaker Doris Zhou, Grade 11
        • 8th speaker Ethan Strathdee (former), Grade 12
      • 10th speaker (tie) Jocelyn Chow, Grade 11
    • Hart House
        • Finalist Naomi Panovka, Grade 10
        • Finalist Ethan Strathdee (former), Grade 12
        • Semifinalists Angel Gu and Adithya Chakravarthy, Grade 11
        • Semifinalist Jarrod Bai (former), Grade 12
        • Quarterfinalists Jeffrson Chen and George Yun (both former), Grade 12
        • Quarterfinalist Jonathan Liu (former), Grade 10
        • Quarterfinalists Angela Li and Max Xu, Grade 9
        • Junior Final Champions Angela Li and Max Xu, Grade 9
        • Top Speaker Ethan Strathdee (former), Grade 12
        • 10th Speaker Naomi Panovka, Grade 10
        • Top Junior Speaker Angela Li, Grade 9
      • 2nd Junior Speaker Max Xu, Grade 9
    • McGill Bonanza
        • Top Speaker and Finalist Naomi Panovka, Grade 10
        • 4th Speaker Tian Yu, Grade 11
        • Quarterfinalist and 5th Speaker Doris Zhou, Grade 11
        • Quarterfinalist and 7th Speaker Emily Xie, Grade 11
      • 10th Speaker Sarah Rana
    • Queen’s National High School Championship
        • Champions Dasha Metropolitansky (former) and Heather Wong, Grade 11 and 12, respectively
        • Quarterfinalist Naomi Panovka, Grade 10
        • Quarterfinalist Ethan Strathdee, Grade 11
        • Octofinalist Jack Pan (former), Grade 12
        • Octofinalist Brent Leung, Grade 12
        • Octofinalist Alex Wang, Grade 12
        • Octofinalist Jocelyn Chow, Grade 11
        • Top Speaker Naomi Panovka, Grade 10
        • 4th Speaker Ethan Strathdee, Grade 11
      • 5th Speaker Jack Pan (former), Grade 12
    • OSDU Peel Regional Qualifier for Ontario Provincials
      • 8th Speaker (Advancing to Provincials) Vaneezeh Siddiqui, Grade 11
    • OSDU York Regional Qualifier for Ontario Provincials
        • Top Team and 3rd Speaker (Advancing to Provincials) Naomi Panovka, Grade 10
        • 2nd Team and 2nd Speaker (Advancing to Provincials) Emily Xie, Grade 11
        • 2nd Team and 4th Speaker (Advancing to Provincials) Doris Zhou, Grade 11
      • 5th Speaker Natalie Chen (former student), Grade 11
    • OSDU Toronto Regional Qualifier for Ontario Provincials
        • 3rd Place (Advancing to Provincials) Jocelyn Chow, Grade 11
        • 7th Place (Advancing to Provincials) Alexander Wang, Grade 11
        • 14th Place (Advancing to Provincials) Matt Wang and Brent Leung, Grades 11 and 12, respectively
      • 15th Place (Advancing to Provincials) Helena Zhang, Grade 11
    • Oxford National Qualifier
        • Finalists Alykhan Jetha and Adithya Chakravarthy, Grade 11
        • Finalist Brent Leung, Grade 12 (Advancing to Oxford Cup in England)
        • 9th Speaker Adithya Chakravarthy, Grade 11
      • 10th Speaker Ethan Strathdee, Grade 12
    • Thornhill High School Tournament
        • Finalists Naomi Panovka and Katlyn Wang, Grade 10
        • Top Speaker Naomi Panovka, Grade 10
      • 2nd Speaker Katlyn Wang, Grade 10
    • Western High School Tournament
        • Finalist Naomi Panovka, Grade 10
        • Semifinalists Jefferson Chen and Josh Kan, Grade 12
        • Quarterfinalists Jenny Hu and Wendy Wang, Grade 12
        • 2nd Speaker Naomi Panovka, Grade 10
      • 10th Speaker Zain Daudi, Grade 11
    • Ontario Oxford Cup Qualifier
        • Finalists Alykhan Jetha and Adithya Chakravarthy, Grade 11
        • Finalist Brent Leung, Grade 12
        • Semifinalists Jefferson Chen and Josh Kan, Grade 12 and 11, respectively
        • Semifinalists Ethan Strathdee, Grade 12
        • Semifinalist Jonathan Liu (former), Grade 10
        • 6th Speaker Alykhan Jetha, Grade 11
        • 7th Speaker Ethan Strathdee, Grade 12
        • 9th Speaker Brent Leung, Grade 12
      • 10th Speaker Jonathan Liu (former), Grade 10
  • McGill Fall High School Tournament
      • Champions Heather Wong and Dasha Metropolitansky (former), Grades 12 and 11, respectively
      • Finalist Jonathan Liu (former), Grade 10
      • Semifinalists Adithya Chakravarthy and Alykhan Jetha, Grade 11
      • Semifinalist Ethan Strathdee, Grade 12
      • 3rd Speaker Dasha Metropolitansky (former), Grade 11
      • 4th Heather Wong, Grade 12
      • 4th Adithya Chakravarthy, Grade 11
      • 7th Alykhan Jetha, Grade 11
      • 7th Jonathan Liu, Grade 10
      • 9th Ethan Strathdee, Grade 12
    • Top Junior Speaker Alice Chen, Grade 9
2015-2016
  • World Schools Debate Championship
    • Finalists Dasha Metropolitansky and Alex Wu, Grades 10 and 12, respectively
  • Heart of Europe
    • Champions Adithya Chakravarthy and Alykhan Jetha, Grade 10
  • CNDF Junior National Championships
    • Champion Jonathan Liu, Grade 9
    • 2nd Speaker Jonathan Liu, Grade 9
  • ICYD (Oxford, England)
    • Finalist Adithya Chakravarthy, Grade 10
    • Semifinalists Jocelyn Chow and Flora Sun, Grade 10
    • Semifinalist Matt Wang, Grade 10
    • 6th Speaker Matt Wang, Grade 10
    • 7th Speaker Flora Sun, Grade 10
    • 8th Speaker Adithya Chakravarthy, Grade 10
    • 8th Speaker Jocelyn Chow, Grade 10
  • Team Canada
    • Alex Wu, Dasha Metropolitansky, and Logan Ye all qualifed for the 5 member roster that will compete at the World Schools Debate Championships on behalf of Canada
    • Alykhan Jetha qualified to join Team Canada in 2016-2017
    • Heather Wong was a Team Canada try-out finalist
  • CNDF Senior National Championships
    • Champion (French) Jocelyn Chow, Grade 10
    • Semifinalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Quarterfinalist Alykhan Jetha, Grade 10
    • 4th Speaker Logan Ye (former student), Grade 12
    • 7th Speaker (French) Jocelyn Chow, Grade 10
  • Northern S.S.
    • Finalists Emily Xie and Tian Yu, Grade 10
    • Quarterfinalists Sara He and Helena Zhang, Grade 10
    • Top Speaker Matt Wang, Grade 10
  • Oxford Cup (Oxford, England)
    • Finalists Jeff Li and Heather Wong, Grades 12 and 11, respectively
    • 9th Speaker Heather Wong, Grade 11
  • Ontario Junior Provincial Championships
    • 2nd Place Richard Zhu and Ceilia Xia, grade 9
    • 3rd Place Jonathan Liu, grade 9
    • 4th Place Raymond Zhou, grade 9
    • 6th Place Alice Chen, grade 8
    • 8th Place Joseph Kan and Ryan Ouyang, grade 9
    • 3rd Speaker Katlyn Wang, grade 9
    • 4th Speaker Jonathan Liu, grade 9
    • 6th Speaker Ceilia Xia, grade 9
    • 8th Speaker Alice Chen, grade 8
  • Hart House
    • Champion Alex Wu, Grade 12
    • Finalist Brent Leung, Grade 11
    • Semifinalist Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • Quarterfinalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Quarterfinalist Alykhan Jetha, Grade 10
    • Quarterfinalist Adithya Chakravarthy, Grade 10
    • 2nd Speaker Logan Ye (former student), Grade 12
    • Junior Champion Raymond Zhou, Grade 9
    • Junior Finalists Jonathan Liu and Will Lu, Grades 9
  • Ontario Senior Provincial Championships
    • Finalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Semifinalist Alykhan Jetha, Grade 10
    • Bilingual Champion Jocelyn Chow, Grade 10
    • Top Speaker Logan Ye (former student), Grade 12
    • 4th Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • 7th Speaker Alykhan Jetha, Grade 10
  • Queen’s National Championship
    • Champions Heather Wong and Selina Li, Grade 11
    • Quarterfinalist Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • Quarterfinalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Quarterfinalist Alex Wu, Grade 12
    • Octofinalists Jefferson Chen and Josh Kan, Grades 12 and 11 respectively
    • Speakers
    • Top Speaker Alex Wu, Grade 12
    • 2nd Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • 4th Speaker Logan Ye (former student), Grade 12
    • Tied Top Junior Speaker Matt Wang, Grade 10
    • Tied Top Junior Speaker Jocelyn Chow, Grade 10
  • McGill BP
    • Champion Alex Wu, Grade 12
    • Finalist Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • Finalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Semifinalists Heather Wong and Jeffrey Li, Grades 12 and 11, respectively
    • Semifinalist Matt Wang, Grade 10
    • Quarterfinalist Jocelyn Chow, Grade 10
    • Quarterfinalist Alex Wang, Grade 10
    • 3rd Speaker (tide for first on points) Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • 5th Speaker Alex Wu, Grade 12
    • 7th Speaker Jeffrey Li, Grade 12
    • 8th Speaker Heather Wong, Grade 11
    • 10th Speaker Matt Wang, Grade 10
  • Oxford Cup National Qualifier
    • Champion Dasha Metropolitansky, Grade 10
    • Finalists Jeff Li and Heather Wong, Grades 12 and 11, respectively
    • Semifinalist Alex Wu, Grade 12
    • 2nd Speaker Alex Wu, Grade 12
    • 3rd Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 10
  • Western
    • Quarterfinalists Tian Yu and Natalie Chen, Grade 10
    • Quarterfinalist Alex Wang, Grade 10
  • Oxford Cup Ontario Provincial Qualifier
    • Champion Jasmine Bao (former student), Grade 12
    • Finalists Jeffrey Li and Heather Wong, Grade 12 and 11, respectively
    • Finalist Alex Wu, Grade 12
    • Semifinalist Dasha Metropolitansky, Grade 12
    • Semifinalist Logan Ye (former student), Grade 12
    • Semifinalists Selena Li and Monica Xu, Grade 11
    • Top Speaker Angel Gu, Grade 10
    • 2nd Speaker Alykhan Jetha, Grade 10
    • 8th Speaker Selina Li, Grade 11
    • Tied for Tenth Speaker – Alex Wu, Dasha Metropolitansky, and Logan Ye
2014-2015
  • CNDF Junior National Championships
    • Quarterfinalists Alykhan Jetha and Jocelyn Chow, Grade 9
    • Top Speaker Alykhan Jetha, Grade 9
    • 9th Speaker Jocelyn Chow, Grade 9
  • ICYD (Cambridge)
    • Semifinalists Heather Wong and Selina Li, Grade 10
    • Top Speaker Selina Li, Grade 10
    • 3rd Speaker Heather Wong, Grade 10
  • CNDF National Championships
    • Quarterfinalist Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • 2nd Speaker and Top Ontario Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 9
  • Northern High School Tournament
    • Finalists Heather Wong and Sophia Hou, Grades 10 and 9
    • Semifinalist Ethan Strathdee, Grade 10
    • Top Speaker Ethan Strathdee, Grade 10
    • 6th Speaker Heather Wong, Grade 10
    • 7th Speaker Jack Pan, Grade 10
    • 9th Speaker, Josh Kan, Grade 10
  • Ontario Provincial Championships
    • Champions Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 12
    • Top Speaker Catherine Zheng, Grade 12
    • 3rd Speaker Raunak Gera, Grade 12
    • 7th Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • 8th Speaker Logan Ye, Grade 11
  • Ontario Jr. Provincial Championships
    • 4th place team Alykhan and Jocelyn, Grade 9
    • 5th place team Alex Wang, Grade 9
    • 6th place team Matt Wang, Grade 9
    • 2nd Speaker Alex Wang, Grade 9
    • 4th Speaker Matt Wang, Grade 9
    • 5th Speaker Alykhan Jetha, Grade 9
    • 6th Speaker Jocelyn Chow, Grade 9
  • Hart House High School Tournament
    • Finalist Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • Finalists Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 12
    • Semifinalists Heather Wong and Selina Li, Grade 10
    • Quarterfinalist Alex Wu
    • Quarterfinalist Jeff Li
    • Jr. Finalist Angel Gu, Grade 9
    • Jr. Finalist Alex Wang, Grade 9
    • Jr. Finalist Adithya Chakravarthy, Grade 9
    • 2nd Speaker Catherine Zheng, Grade 12
    • 5th Speaker Selina Li, Grade 10
    • 5th Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • 5th Speaker Raunak Gera, Grade 12
    • 8th Speaker Logan Ye (former student), Grade 11
  • York Regional Championships
    • Champions Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 12
  • McGill Winter Bonanza
    • Champions Heather Wong and Selina Li, Grade 10
    • Quarterfinalists George Yun and Josh Kan, Grade 10
    • 7th Speaker Heather Wong, Grade 10
    • 9th Speaker Selina Li, Grade 10
    • Top Jr. Speaker Alex Wang, Grade 9
  • Pan American Championships
    • Champion Dasha Metropolitansky, Grade 9
  • Queen’s High School National Championship
    • Champion Jeff Li, Grade 11
    • Semifinalist Alex Wu, Grade 11
    • Quarterfinalists Heather Wong and Selina Li, Grade 10
    • Quarterfinalists Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 12
    • Octofinalists Hillary Song and Arthur Zhou, Grade 11
    • Top Speaker Alex Wu, Grade 11
    • 3rd Speaker Raunak Gera, Grade 12
    • 6th Speaker Kinton Cheung (former student), Grade 12
    • 8th Speaker Catherine Zheng, Grade 12
    • 9th Speaker Heather Wong (2nd Junior Speaker), Grade 10
2014-2015
  • Thornhill Secondary School Tournament
    • Finalist George Yun, Grade 11
    • Quarter Finalists Tina Tian and Joanna Guo, Grade 11
    • Quarter Finalist Erphon Samani, Grade 10
    • Top Speaker George Yun
    • 6th Speaker Joanna Guo
    • 7th Speaker Erphon Samani, Grade 10
    • 8th Speaker Tina Tian
    • 10th Speaker Ethan Jiang
  • Osgoode High School Tournament
    • Champions Catherine Zheng and Jasmine Bao (former student)
    • Finalists Jeff Li and Monica Xu
    • Semi-Finalist Alex Wu
    • Junior Champion William Wen
    • Junior Finalist Alex Wang
    • Top Speaker Alex Wu
    • 3rd Speaker Catherine Zheng
    • 8th Speaker Jeffrey Li
  • Ontario Oxford Cup Qualifier (Havergal)
    • Champions Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 12
    • Finalist Alex Wu, Grade 11
    • Semi-Finalist Molly Cong and Jennifer Xie, Grade 12
    • 3rd Speaker Raunak Gera, Grade 12
  • Western High School Tournament
    • Champions Heather Wong and Selina Li, Grade 10
    • 2nd Speaker Selina Li, Grade 10
    • 5th Speaker Heather Wong, Grade 10
  • McGill High School Tournament
    • Finalist Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • Semi-Finalists David Zhao and Alex Wu, Grades 12 and 11
    • Semi-Finalists Howard Wu and Jen Xie, Grade 12
    • Quarter Finalists Ankai Jie, Grade 12
    • 2nd Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 9
    • 7th Speaker David Zhao, Grade 12
    • 11th Speaker Jeffrey Li, Grade 11
2013-2014
  • Bayview High School Tournament
    • Champions Heather Wong and Selina Li, Grade 9
    • Finalists Jeffrey Li and Michelle Teplitsky, Grades 10 and 9
    • Finalist, Raunak Gera and Jeffrey Huang, Grades 11 and 10
    • Top Speaker Jeffrey Li, Grade 10
    • 3rd Speaker Raunak Gera, Grade 11
    • 5th Speaker Jasmine Bao, Grade 10
    • 6th Speaker Jeffrey Jiang, Grade 12
    • 7th Speaker Heather Wong, Grade 9
    • 8th Speaker Selina Li, Grade 9
    • 10th Speaker Monica Xu, Grade 10
  • Junior National Championships
    • Champion, Top Speaker, and Top Ontario Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 8
    • 9th Place Team Selina Li and Josh Kan, Grade 9
    • 7th Speaker Selina Li
    • 9th Speaker Heather Wong, Grade 9
  • International Competition for Young Debaters (ICYD) – Oxford
    • 2nd Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 8
    • 4th Speaker Monica Xu, Grade 10
    • 6th Speaker Jeffrey Li, Grade 10
  • Northern S.S. Tournament
    • Champion Jeffrey Li, Grade 10
    • Semi-Finalist, Tina Tian, Grade 10
    • 2nd Speaker Hilary Song, Grade 10
    • 3rd Speaker Jack Zhou, Grade 10
    • 4th Speaker Jeffrey Li, Grade 10
    • 5th Speaker Tina Tian, Grade 10
    • 6th Speaker Selina Li, Grade 9
    • 9th Speaker Heather Wong, Grade 9
  • Senior National Championships
    • Competitors Jeffrey Jiang and Jerry Peng, Grade 12
  • Ontario Provincial Championships
    • Semi-Finalists Jack Ding and Frank Yu, Grade 12
  • Hart House Invitational
    • Semi-Finalists Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 11
    • Semi-Finalist Jerry Peng, Grade 12
    • Semi-Finalist Jeffrey Jiang, Grade 12
    • Quarter-Finalist Logan Ye, Grade 10
    • Quarter-Finalists Sherry Lu and Howard Wu, Grade 11
    • 6th Speaker Logan Ye, Grade 10
    • 8th Speaker Jeffrey Jiang, Grade 12
  • York High School Invitational
    • Champion Logan Ye, Grade 10
    • Semi-Finalist David Zhao and Jessie Ouyang, Grades 11 and 12
    • Semi-Finalist Weizhen Sheng and Matt Zhang, Grade 10
    • 3rd Speaker Logan Ye
    • 8th speaker Raunak Gera, Grade 11
    • 10th speaker, Weizhen Sheng
    • Junior Champion Jack Pan and Yimeng Wang, Grade 9
    • Junior Finalist Angel Gu and Nicholas Ting, Grade 8
    • Junior Finalist Jefferson Chen, Grade 9
    • Junior Finalist Oscar Ding, Grade 9
    • Top Junior Speaker Matt Wang, Grade 8
  • Ontario Junior Provincial Championships
    • Champions Dasha Metropolitansky, Grade 8
    • 3rd Place Lawrence Xue and Heather Wong, Grade 9
    • 4th Place Josh Kan and Selina Li, Grade 9
    • Top Speaker Dasha Metropolitansky
    • 3rd Speaker Josh Kan
    • 7th Speaker Selina Li
  • McGill High School Tournament
    • Champions Dasha Metropolitansky and Jeffrey Jiang, Grades 8 and 12
    • Finalist Catherine Zheng, Grade 11
    • Quarter Finalist David Zhao, Grade 11
    • Top Speaker, Dasha Metropolitansky
    • 5th Speaker Jeffrey Jiang
    • 7th Speaker Catherine Zheng
    • 9th Speaker David Zhao
  • Queen’s High School Championship
    • Champion Jerry Peng, Grade 12
    • Semi-Finalist Logan Ye, Grade 10
    • Under 15 Champions Jeffrey Li and Monica Xu, Grade 10
    • Under 15 Finalist Jasmine Bao, Grade 10
    • 3rd Speaker Jerry Peng
  • Metro Regionals: Advancing to the Ontario Provincial Championships
    • Jeffrey Jiang and Jerry Peng, Grade 12
    • Sherry Liu and Howard Wu, Grade 11
    • Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 11
    • Jack Ding (top speaker Metro East) and Frank Yu, Grade 12
    • Molly Cong and Jonathan Ge, Grade 11
    • Logan Ye, Grade 10
  • Oxford Cup: Competing on behalf of Ontario
    • Semi-finalists Jeffrey Jiang and Jerry Peng, Grade 12
    • Sherry Liu and Howard Wu, Grade 11
    • Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 11
    • Dasha Metropolitansky (10th speaker), Grade 8
  • Western High School Tournament
    • Quarter Finalists Jack Ding and Frank Yu, Grade 12
    • Quarter Finalists Jeffrey Li and Ray Luo, Grade 10
    • 8th Speaker Jack Ding
    • 10th Speaker Frank Yu
  • Osgoode High School Tournament
    • Champions Dasha Metropolitansky and partner, grade 8
    • Finalists Jerry Peng and Jeffrey Jiang, Grade 12
    • Finalists Raunak Gera and Catherine Zheng, Grade 11
    • Semi-Finalists Sherry Lu and Howard Wu, Grade 11
    • Junior Champions Audrey Ho and Jocelyn Chow, Grade 8
    • 2nd Speaker Catherine Zheng, Grade 11
    • 4th Speaker Raunak Gera, Grade 11
    • 5th Speaker Jeffrey Jiang, Grade 12
    • 6th Speaker Jerry Peng, Grade 12
    • 8th Speaker Logan Ye, Grade 10
    • 10th and Top Junior Speaker Dasha Metropolitansky, Grade 8
2013
  • Hart House High School Tournament
    • Semi-Finalists, Logan Ye and David Zhao, Grade 10
    • 5th Speaker and Quarter-Finalist, Jeffrey Jiang, Grade 11
    • Junior Finalists, Joanna Guo and Weizhen Sheng
  • McLeese Debate Junior Tournament
    • 3rd Speaker, Jeffrey Li, Grade 9
    • 6th Place Team, Jeffrey Li and Hillary Song, Grade 9
  • York High School Debate Tournament
    • Finalists, Logan Ye and David Zhao, Grade 10
    • 7th Speaker, Jack Ding, Grade 11
    • Junior Champions, Arthur Zhao, Grade 9
    • Junior Finalists. Jeffrey Li and Matt Zhao, Grade 9
  • DECA Ontario Provincials
    • 3rd Place Oral Team, advancing to DECA Internationals, Catherine Zheng and Raunak Gera, Grade 10
    • Advancing to DECA Internationals, Jerry Peng, Grade 11
2012
  • McGill High School Tournament
    • Semi-Finalists Catherine Zheng and Raunak Gera, Grade 10
  • Thornhill Debate Tournament
    • Champions Jerry Peng and Jeffrey Jiang, Grade 11
  • CSDF National Seminar
    • Top Ontario Speaker, Logan Ye, Grade 10
    • Debate Finalist, Logan Ye, Grade 10
    • Debate Finalist, David Zhao, Grade 10
    • Top Parliamentarian, Raunak Gera, Grade 10
  • Junior National Championships
    • 4th Speaker, Logan Ye, Grade 9
    • Semi-Finalists, Logan Ye and David Zhao, Grade 9
    • Quarter Finalists, Catherine Zheng and Raunak Gera, Grade 9
  • Ontario Junior Provincial Championships
    • Top Speaker Logan Ye, Grade 9
    • 2nd Speaker Catherine Zheng, Grade 9
    • 3rd Speaker David Zhao, Grade 9
    • 4th Speaker Raunak Gera, Grade 9
    • Champions Cathere Zheng and Raunak Gera, Grade 9
    • 4th Place Team Logan Ye and David Zhao, Grade 9
  • Hart House High School Tournament
    • Quarter Finalists Jerry Peng and Jeffrey Jiang, Grade 10